025
על ביכורים וביקורת עצמית

ביקורת עצמית יכולה להיות מנוף לשינוי, או מנוע עינוי. איך אפשר להשתמש בביקורת עצמית ככלי יעיל להעצמה ולשינוי ולהפיק ממנה פירות?

כולנו נוטים לעשות זאת: לבדוק את עצמנו, לנתח את ההתנהלות ואת המעשים שלנו… אנו משווים את עצמנו לאחרים, חושבים על מה שאמרנו כשלא היינו צריכים, על מה שלא אמרנו ועל שהיה עלינו להגיד.
אם לומר את האמת, כל אלה הם מנגנונים הכרחיים שעוזרים לנו לשמור על קשר בריא עם המציאות. ביקורת עצמית, בין אם חיובית או שלילית, היא כלי מדהים ועוצמתי, שסיגלנו לעצמנו עם השנים במטרה להתפתח ולהשתפר. אך כל החכמה היא לדעת להשתמש בו נכון…

לעתים במקום לעשות בביקורת עצמית שימוש להעצמה אישית, אנו הופכים אותה לכוח הרסני, למוקש נגדנו, לגול עצמי.

למה הכוונה?
ביקורת עצמית כשלעצמה היא כמו מאמן אישי “טבעי” במוח שלנו שרק רוצה בטובתנו. היא הקול הקטן בראש שלנו שצמח ממודעות עצמית גבוהה, מרצון לשינוי ומשאיפה תמידית להשתפרות. למעשה, זהו מנגנון גאוני שהתבסס אצלנו עם השנים, ואיפשר לבני האדם לשרוד. מי שלא השתפר – לא שרד. אמא טבע הביאה לנו מתנה מדהימה וגאונית שתכליתה היא התפתחות וצמיחה. אז כדאי שנשתמש בה, לא?

הבעיה מתחילה כשמתחילים להגזים עם השימוש במתנה הזו… כשהופכים את הביקורת העצמית לתהליך אובססיבי שמטריד את המחשבות שלנו… במילים אחרות – כשביקורת עצמית הופכת לחרב פיפיות עבורנו: מכלי עם פוטנציאל עצום לפיתוח אישי, היא לאט לאט מונעת מאיתנו התפתחות וגורמת לנו לעצור במקום. לעתים אנו “כנועים” לה ומרגישים שאיננו יכולים להתקדם הלאה או להשיג את המטרות שלנו. אנו נהיים עסוקים כל כך בפלונטרים שיצרנו עד כדי כך שאיננו יכולים לראות את ההמשך…

וזה לא באשמתנו – לפעמים מרגיש כאילו הקול הקטן הזה בראש שלנו משתלט על כל המחשבות. מאחר שהוא רוצה את הכי טוב שיש עבורנו, ובצדק (כי הכי מגיע לנו בעולם!), הוא כמו נקר שלא נח לרגע ושלא מפסיק להזכיר לנו לבחון את עצמנו, להסתכל החוצה על אחרים, להשוות את עצמנו, לבוא אל עצמנו בטענות, ולרוב הוא גם רוצה שנסיק מסקנה ברורה – את לא טובה מספיק. וזה יכול להיות מתיש.

המטרה שלו והמטרה שלך זהות – לעזור לך להיות הכי טובה שאת יכולה להיות. העניין הוא שלפעמים את כבר כזאת, והנקר הזה לא יטרח לעצור רגע ולהגיד לך את זה. ובמקומות שיש לך איפה להשתפר, במקום לקחת את הביקורת למקום של עוצמה התפתחותית, לרוב ניקח את זה למקום כואב ונוותר לעצמנו.

כך שביקורת עצמית מתמדת שיצאה משליטה יכולה לפגוע בביטחון העצמי שלנו, לדכא אותנו ולגרום לנו לקפוא על שמרינו. כמו חרב פיפיות, היא תעשה בדיוק הפוך ממטרתה הראשונית – במקום שנפיק תועלות מיכולת ההתבוננות הפנימית, אנחנו למעשה מתברגות יותר ויותר אל תוך פלונטר של רגשות אשם, הלקאה עצמית וכרסום מתמיד בדימוי שלנו.
ומה יוצא לנו מזה?
עוד פלונטר. עוד תסבוכות.
פחות התקדמות. פחות צמיחה.

מובן שתהליך כזה אינו תורם לנו במאום, ואף יוצר מעגל קסמים שהיחלצות ממנו הופכת לרעיון כמעט בלתי אפשרי. ככל שאנחנו מבקרות את עצמנו יותר באופן תקיף ולא יעיל, כך אנחנו מרגישות רע יותר והיכולת שלנו לשנות דברים הולכת וקטנה.

אבל אני כאן לבשר לכם שזה לאו דווקא חייב להיות כך.
אפשר לצאת מהפלונטר הזה. אפשר לעצור את מעגל הקסמים, ולמנף את הביקורת העצמית למקום של חוזק ושל התפתחות עצמית. לשם כך צריך לרתום אותה לתחילתו של תהליך שיניב פירות ויצמיח לנו ביכורים, היישר מתוך נפשנו פנימית.

את המודעות העצמית אפשר להפוך לכוח מניע, לכלי שיאפשר לנו התפתחות מתמדת. הסוד, כמו בכל מצב שבו אנו מצפים לביכורים, הוא לזרוע את הזרעים, ואז לטפח אותם. כשאנחנו משתמשים בביקורת העצמית שלנו בתבונה, משקים את עצמנו בסלחנות ומטפחים את הענפים המאפשרים צמיחה – או אז נוכל לצפות לקטוף את הפירות בבוא היום.

נכון, אין פתרונות קסם. זהו תהליך שמצריך סבלנות והתמדה. כדי לחולל שינוי – אם בחיי הקריירה, הזוגיות, היחסים עם הסביבה או בכל תחום משמעותי אחר – עלינו להתמקד במטרות, לדבוק בדרך, לטפח את הזרעים שהטמנו ללא לאות ורק לאחר מכן, נוכל לראות את הניצנים של השינוי, את הצמיחה ואת הלבלוב ולבסוף – להנות מביכורי פירות עמלנו.

קראו עודמטבע הדברים

לקבלת טיפים והצטרפות לדיוור

השאירי פרטים:

הרשמה לניוזלטר

נא מלא פרטים

מדריך מיוחד במתנה

7 מפתחות הקסם שהופכים כל פלונטר לפריצת דרך

הרשמ/י והמדריך כבר בדרך אליך

מדריך מיוחד במתנה

7 מפתחות הקסם שהופכים כל פלונטר לפריצת דרך

הרשמ/י והמדריך כבר בדרך אליך

המדריך בדרך אליך!